30.10.2019

(о.Джон Мейн OSB | о. Володимир Заторський OSB | Олів`є Клеман | Євангеліє від Йоана)

Щотижневі читання для медитативних груп у традиції о.Джона Мейна OSB

IMG_4820

о. Джон Мейн OSB «Монастир без стін»
(л. 7 «Повертаючись додому», червень 1979 р.)

Важливість медитації полягає в тому, що вона готує нас до справжньої свободи, яка живе і радісно сяє в глибинах таємниці любові, що перебуває в кожному з нас. Медитація пов’язує нас із рухом Божої сили, яку ми впізнаємо у спокої та нерухомості, медитуючи. Молитися у нескінченній глибині нашого духу, чия глибина є одночасно і глибиною Бога, означає бути гранично вільним. Повсякденна медитація, досвід якої, невпинно розгортаючися вглиб, розквітає та спирається на підставу дисципліни, викладає нам один з найголовніших уроків зрілості — вона вчить нас тому, що свобода полягає не в тому, щоб робити те, що хочеться. Справжня свобода в тому, щоб бути тим, чим ми є насправді. Бути вільним означає звільнитися для буття, що є заснованим на силі любові більшою мірою, ніж на силі нашого власного его.

.

о. Володимир Заторський OSB «Шлях до споглядання»
(«Meditatio-2019» Вадовіце)

Таємниця нашого серца – найважливіша істина, що проливає світло на те, що відбувається в нашій молитві. Як каже Катехизм Католицької Церкви, серце – це місце всередині нас, в якому кожен з нас по-справжньому присутній, в якому перебуває наше життя і до якого ми сходимо. Це наш таємний центр, незбагненний для розуму і для оточуючих. Тільки Дух Божий здатний проникнути в це місце. Серце – місце, де в самій глибині наших психічних здібностей зароджується воля. Це – місце істини, місце зустрічі та єднання. Зустріч з Богом можлива тільки в цьому внутрішньому місці. Якщо ми прагнемо до споглядання, нам необхідно перебувати у глибині серця, або прагнути до неї. Саме вона є джерелом споглядання.

Але як наблизитися до глибини серця? Нам слід дозволити Святому Духові вести нас туди – тільки Дух знає серце і проникає в його глибину. Це і є шлях істинного пізнання, яке є не пізнанням будь-яких зовнішніх предметів або зовнішніх знайомств, але досвідом глибоких і живих внутрішніх взаємин. І тут важливо зрозуміти дещо про Святого Духа. Дух є єдністю, спільністю і взаємною любов’ю Бога-Отця і Бога-Сина. Ніде в Писанні Дух не заявляє про себе в першій особі – не говорить «я». Те ж можна сказати і про зв’язок у спільноті людей, де вільний від «свого я» Дух стає зв’язком між нашими «я» і «ти». Природа Духа – єднання в любові. Тому саме в Дусі ми можемо пройти шлях до серця, до місця зустрічі, єдності та істини.

.

Олів`є Клеман «Джерела»

Справжня молитва твориться серцем, тобто єдиною та цілісною людською істотою. Як кажуть псалми, de profundis — з глибини. Є зв’язок між глибиною серця і висотою неба, і полягає він в тому, що Божа позамежність досягається через зосередження в глибині, в центрі — в серці. Св. Йоан Златоуст каже, що знаходить ясність розуму та розуміння завдяки молитві, що походить із глибини серця: «Як дерева, що глибоко вкорінені у землю, не ламаються і не вириваються з землі бурею, так і молитва, що йде з глибини серця і там вкорінена, підноситься до неба, не розсіяна випадковими помислами. Тому йдеться в псалмі: З глибини я взиваю до Тебе, Господи».

.

Євангеліє від Йоана
(Йн 16: 7, 13-14; 17: 21-24) 

Краще для вас, щоб Я пішов. Бо, якщо Я не піду, Утішитель не прийде до вас; а як піду, то пошлю Його до вас… Коли ж прийде Дух істини, то наставить вас на всяку істину; бо не від Себе говоритиме, а буде говорити те, що почує, і майбутнє звістить вам. Він прославить Мене, бо від Мого візьме і звістить вам… Нехай усі будуть єдине: як Ти, Отче, в Мені, і Я в Тобі, так і вони нехай будуть в Нас єдине, – щоб увірував світ, що Ти послав Мене. І славу, яку Ти дав Мені, Я дав їм: щоб були єдине, як і Ми єдине; Я в них, і Ти в Мені; щоб вони були звершені в єдності, і щоб зрозумів світ, що Ти послав Мене і полюбив їх, як полюбив Мене.

break

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

 Підпишіться на розсилку оновленнь сайту
christian-meditation.com.ua/subscribe

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB