05.02.2019

(о.Джон Мейн OSB | о.Ансельм Грюн OSB | Оріген | Святе Письмо)

Щотижневі читання для медитативних груп

.IMG_0408_s

о.Джон Мейн OSB «Шлях невідання»
( р. «Бог — центр моєї душі»)

Медитація є дуже простою. Медитувати — означає просто перебувати в самому центрі нашого буття. Перебувати у спокої. Єдина проблема, з якою ми стикаємося на цьому шляху, полягає в тому, що ми живемо в світі божевільного руху, тож тиша і вкоріненість здаються абсолютно неприродніми для більшості з нас. Але якщо ми звернемося до природи, то побачимо, що все зростає від центру назовні. Центр — це місце, в якому починається все, чим ми є. Саме на Центр вказує медитація. Медитуючи, ми входимо в контакт із центром нашого буття. Це повернення до нашої основі, до нашого джерела, до Бога. Св. Йоан від Хреста в своїх роздумах про сутність споглядання писав: «Бог є центром моєї душі». Повертаючись до нашого джерела та основи, ми повертаємося до нашої чистоти. Заклик до споглядання для ранніх Отців Церкви був закликом до чистоти серця. Ця чистота — це бачення, що не є затемненим егоізімом, егоцентричними бажаннями чи образами. Це серце, яке живе та рухається завдяки однієї лише любові. Медитація веде нас до чистої ясності — ясності бачення, ясності розуміння та ясності любові — ясності, що походить з простоти.

Медитація — це шлях уваги. Ми повинні вийти за межу думок, за межу бажань та за межу уяви. Там, за межею усього ми почнемо усвідомлювати, що ми є тут та зараз — в Бозі, «в якому ми живемо, рухаємося й існуємо» (Діян 17:28). Шлях простоти — це шлях одного єдиного слова, шлях повторення одного слова. Це шлях вірності до повторення нашого слова щоранку і щовечора. Цей шлях веде нас за межі всіх слів, за межі лабіринту ідей — до цілісності та єдності.

.

о.Ансельм Грюн OSB «Спокій серця»

Всередині нас існує простір безмовності, де живе Бог. Туди не мають доступу думки та почуття, плани та переконання, пристрасті та поразки. Також туди не мають доступу і інші люди з їх очікуваннями та вимогами. Це простір тиші. Мені не потрібно його створювати, він вже існує всередині мене. Але часто я є відірваним від нього. Медитація знову дозволяє зустрітися з цим внутрішнім простором. Моя голова може залишатися неспокійною і далі, в ній можуть продовжувати вирувати думки, але глибоко внизу панує тиша, і саме в неї я можу поринути. Можна порівняти медитацію із пірнанням в море. На поверхні море є неспокійним, там вирують хвилі. Але чим глибше ми занурюємося, тим спокійніше воно стає. Медитація — це занурення у внутрішній простір, який зберігається в нас на дні нашої душі. Вираз «досягти спокою» означає, що спокій вже присутній всередині нас, що нам не потрібно його знову створювати. Він існує в нас у вигляді простору, до якого ми завжди можемо повернутися.

Медитація не означає, що ми повинні буквально перебувати у повній тиші. Думки будуть виникати знову і знову, ми не зможемо це припинити. Але якщо ми не будемо звертати на них уваги, якщо ми будемо, повторюючи слово, занурюватися все нижче на дно душі, то можливо, що на мить ми досягнемо повної тиші. В такий момент я відчуваю: зараз я зустрівся зі своєю Сутністю. Зараз я цілком тут, цілком у собі, цілком із Богом. Але я не повинен дратуватися, якщо в наступну секунду я відхилюся від цього шляху і проблеми знову спливуть. Достатньо однієї миті, коли я відчуваю в собі цей внутрішній простір, щоб я до кінця днів зберіг відчуття, що незважаючи на всю суєту, в мені є щось непорушне.

.

Оріген «Гомілія на книгу Буття»

У кожній з наших душ є джерело живої води, прихований образ Божий. Слово Боже є присутнім тут, і нинішня праця Його полягає у тому, щоб очистити ваші душі від праху, щоб в кожному забило його джерело. Джерело це укладене в вас, а не привнесене ззовні, бо Царство Боже всередині вас є: «Царство Боже не прийде помітно, і не скажуть: Ось тут, або: Там. Бо Божеє Царство всередині вас» (Лк 17:20-21). Не де-небудь зовні, але у себе в будинку знайшла драхму жінка, яка втратила її: вона запалила світильник і замела кімнату, і так знайшла свою драхму. Так і ви, якщо запалите свої «світильники» і висвітлите шлях Святому Духові, якщо побачите «світло у світлі», — знайдете вашу драхму в самих собі. Коли ви позбудетеся Словом Божим від нагромадження праху у собі, знову засяє в вас «образ небесної людини». Образ Божий завжди перебуває в вас.

.

Вихід, Псалми, Євангеліє від Матвія
(Пс 45: 11, Вих 14:13, Мт 11:28-30) 

Заспокойтеся і пізнайте, що Я – Бог… Тривайте – і побачите спасіння… Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас. Візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим. Бо ярмо Моє – благо, і тягар Мій легкий.

break

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

Підпишіться на розсилку щотижневих читаннь

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB