13.12.2018

(о.Лоренс Фрімен OSB | митр. Калліст (Уер) | Апофтегми | Євангеліє від Луки)

Щотижневі читання для медитативних груп у традиції о.Джона Мейна OSB

groups_readings_12122018b

.

о.Лоренс Фрімен OSB «Роздуми на Адвент 2018»

Справжній сенс слова «покаяння» (metanoia) – це зміна свідомості. Буквальний переклад цього слова – «за межами розуму». Ми можемо боротися зі страхом і пастками деструктивних моделей поведінки лише за допомогою зсуву в самій операційній системі нашої уваги. Нам потрібна зміна не віри, а сприйняття; не ідеологія, а те, як саме ми бачимо. Цей зсув ініціює процес прощення всередині нас самих і по відношенню до самих себе. А прощення вимагає примирення з нашим справжнім «я», яке ми відкинули. Ми не зможемо пробачити іншим шкоду, яку вони нам заподіяли, поки не зрозуміємо, що означає прощення самих себе. «Але чому я повинен прощати себе? Адже це не я, а інша людина заподіяла мені біль!» Можливо, це так, – і справедливість, безумовно, повинна перемогти. Але якщо ми хочемо відновити цілісність, то недостатньо буде просто акцентувати на тому, що в якійсь ситуації ми були в ролі жертви. Ми повинні бути зцілені зміною перспективи, оновленням самого способу бачення всієї ситуації.

«Покаяння» згадується разом з «хрещенням», видимим знаком того, що відбувається з нашою свідомістю. Це слово може мати явне релігійне значення, коли мається на увазі ініціація при вході в нову спільноту, яка допоможе вашій свідомості продовжувати змінюватися. Але і медитація подібна до хрещення, бо є зануренням у потік свідомості. І це також має зовнішню форму, видимі ознаки. Те, як ми сидимо, як практикуємо нерухомість і тишу, щоденний ритм нашої ранкової та вечірньої медитації, – все це ритуали, які виражають і зміцнюють процес зміни і розширення нашої свідомості. Медитація також «випрямляє шляхи», як це було сказано в Ісаї, показуючи нам, що ми вже позбавлені страху і приведені до нового стану зцілення і процвітання.

.

митр. Калліст (Уер) «Внутрішнє Царство»

Св. Ісаак Сирин був переконаний, що краще отримати чистоту серця, ніж навернути цілі язичницькі народи. Це не означає, що він проти апостольства; він всього лише хоче сказати: поки людина не знайде безмовність у своєму серці, вона нікого і нікуди навернути не зможе. Подібним чином каже учень св. Антонія авва Аммон: «Перебуваючи у мовчанні, вони знаходили Божу силу, яка всілялася в них, і лише тоді Бог посилав їх до людей». І навіть якщо багато пустельників так і не повернулися у світ в якості апостолів, але протягом усього життя, нікому невідомі, здійснювали невидимий іншим подвиг внутрішньої безмовності, це зовсім не означає, що їх споглядання було безплідним, а життя пройшло даремно. Вони служать суспільству не працєю, але молитвою, не тим, що вони роблять, але тим, що вони є, не своєю поведінкою, але своїм буттям.

.

Апофтегми, Іоанн Ліствичник, Макарій Великий

Брат запитав авву Віссаріона: «Що робити?». Авва відповів йому: «Перебувай у безмовності і не рахуй своїх досягнень». […] Той, хто товарищує з безмовностю, наближається до Бога. Таємно спілкуючись з Ним, така людина знаходить Його світло.

Нехай душа збере свої розпорошені думки, подібні до дітей, що загубились, та приведе їх в будинок свого тіла. Нехай вона таким чином невпинно очікує у тверезості та любові того дня, коли Господь покличе її.

.

Євангеліє від Луки

(Лк 3:4-6)

Голос волаючого в пустелі:
“Приготуйте дорогу Господню,
робіть прямими стежки Його!
Хай кожна ущелина наповниться
і кожна гора та кожне узвишшя понизиться!
Нехай криве стане прямим,
а вибоїсте – гладкими дорогами;
і побачить усяке тіло Боже спасіння”!

break

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

Підпишіться на розсилку щотижневих читаннь

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB