25.11.2018

(о.Геррі Пірс CssR | Томас Мертон OCSO | Ієромонах Дамаскін (Хрістенсен) | Євангеліє від Йоана)

Щотижневі читання для медитативних груп у традиції о.Джона Мейна OSB

groups_readings_24112015b

о.Геррі Пірс CssR «Недільна тиша»
(г. «Суд істини», Ін 18:33-37)

Коли Пілат під час суду питає Ісуса: «Ти Цар Юдейський?», відбувається зміщення ролей. Саме Пілат та його здатність жити в істині піддаються іспиту на цьому суді. Ісус відповідає: «Я на те народився, і на те прийшов у світ, щоб засвідчити правду. І кожен, хто з правди, той чує Мій голос». Пілат був засуджений тоді, коли не зміг почути голос істини. Так само й ми проходимо аналогічні випробування істиною, у яких наша відданість Христові Цареві підтверджується за підсумками. Те, як ми ведемо себе у такі моменти, коли істина випробовує нас — це і є суд над нами, і часто від не є легким. Бачити у Христі Царя — означає завжди слідувати за істиною, йти шляхом, який найчастіше є героїчним за своїм характером.

Східна мудрість вчить, що неможливо перебувати у мовчанні й одночасно залишатися нечесним. Можна наповнювати наші молитви й поклоніння потоками слів та пісень, і при цьому заглушувати голос своєї совісті. Але у безмовності ми зіштовхуємося із пронизливим криком правдивості. Це одна з тих причин, за якими медитація не є набільш популярним способом молитви. Вона занадто лякає нас. Вона ставить нас у те ж саме становище, у яке Пилата поставила невинність Христа, засудивши його. Безмовна медитація є шляхом молитви для тих, хто має мужність слідувати за Христом Царем. І в цьому полягає наше з вами покликання.

.

Томас Мертон OCSO «Зерна споглядання» 

Бог став людиною. Він прийняв на себе людську неміч та обмеженість, затаїв Себе, став простим мешканцем глушини. Він ніколи й нікого не зневажав, не був ані царем, ні вождем, ні реформатором, та й взагалі ніяк не підносивіся над Своїми творіннями. Він завжди був просто братом, порадником, слугою, другом. За людськими мірками, ВІн не був великим, хоча з часом люди надали Йому величності. Так, Він — Цар і Господь, Переможець смерті, Суддя живих та мертвих, Pantokrator (грец. Вседержитель), але Він також і Син Людський, непримітний, безвісний, ранимий. Він був вразливим, і Його стратили. Він був похований і повернувся до нас, повставши з мертвих. Одного разу померши, Він більше не вмирає. Але колись ставши людиною і увібравши в Себе людську природу, вмерши за людей і повставши з мертвих, Він зробив Своїми страждання усіх людей, узяв на Себе їхню слабкість, беззахисність, ницість і одночасно наділив їх Своєю силою, славою, Своїм безсмертям й блаженством. Якщо Боголюдина є великою й сильною, це лише заради нас, а не заради Себе. Бо сила й слабкість, життя й смерть — подвійність, якої Він не знає, будучи вище за неї у Своїй невідмирній єдності. Він і нас хоче підвищити над подвійністю, поєднавши із Собою. Зло та смерть вразять лише наше швидкоминуче, зовнішнє «я». Усі чужорідне Йому буде вигнане у небуття, а істине, єдине з Ним внутрішнє «я» не помре. Втілившись, Бог став не лише Ісусом Христом, але потенційно — також кожним з них, хто будь-коли з’являвся на світ. У Христі Бог став не лише цією людиною, а і в більш широкому, таємничому, але від цього не менш устиному сенсі — «Вселюдиною».

.

Ієромонах Дамаскін (Хрістенсен) «Христос, Вічне Дао» 

Не шукай формули. Не шукай рівняння. Лише будь терплячим: чекай, коли Я з твоєю душею зроблю невидиме. Коли ти змінишся і будеш готовий для Мого Царства, тоді дізнаєшся, що сталося дещо, і це все, про що ти дізнаєшся. Відклади усякі думки. Увійди в мою радість, Ти, віддано чекаючий, Той, що терпить мій біль.

.

Євангеліє від Йоана
(Йо 18:33-37)

Тоді знову Пилат увійшов у преторій, і покликав Ісуса, і до Нього сказав: Чи Ти Цар Юдейський? Ісус відповів: Чи від себе самого питаєш ти це, чи то інші тобі говорили про Мене? Пилат відповів: Чи ж юдеянин я? Твій народ та первосвященики мені Тебе видали. Що таке Ти вчинив? Ісус відповів: Моє Царство не із світу цього. Якби із цього світу було Моє Царство, то служба Моя воювала б, щоб не виданий був Я юдеям. Та тепер Моє Царство не звідси… Сказав же до Нього Пилат: Так Ти Цар? Ісус відповів: Сам ти кажеш, що Цар Я. Я на те народився, і на те прийшов у світ, щоб засвідчити правду. І кожен, хто з правди, той чує Мій голос. 

break

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

Підпишіться на розсилку щотижневих читаннь

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB