«Ключи до споглядання»: «Смирення»

IMG_7046Людина, що практикує медитацію, зустрічається з дуже особливим досвідом, в якому одночасно відбувається дві важливі події. З одного боку досвід медитації веде нас до залишення себе — ми припиняємо малювати самих себе згідно тих чи інших власноруч вигаданих ескізів. З іншого боку, повертаючись після медитації до активного життя, ми відчуваємо, що вийшли з часу тиші наче з якогось оазису відпочинку – відновленими, більш творчими та вільними, відкритими до нової якості самих себе. Головною зміною є те, що ця післямедитаційна оновленість нашого «я» відкриває для нас нові перспективи його взаємопов’язаності із іншими «я». Ми починаємо відчувати себе більш гармонійно у цій живій мережі стосунків та зв’язків, бо вже маємо досвід «буття за межою себе».

Таким є сутнісний досвід споглядання. Але для того, щоб пережити цей досвід більш глибоко та зробити його більш інтегральною частиною нашого повсякденного та духовного життя, ми обов’язково маємо зрозуміти його – ми маємо дозволити цьому досвіду переобразити також і наш поверхневий, дискурсивний розум, що завжди прагне будувати корисні та зручні моделі реальності. Звертаючись до бенедиктинської традиції, ми знаходимо ідею Смирення, яку Св. Бенедикт вважав ключовою для пошуку Бога у спільноті. У своєму монастичному Правилі Бенедикт присвячує Смиренню цілий 7-й розділ – надприродне (бо не знаходиться під владою людини) мистецтво Смирення описується як щось, що походить з природньої (такої, що є під силу людині) дисципліни Безмовності, про яку розповідає попередній 6-й розділ. Бенедиктинське смирення – живий та практичний принцип, який можна порівняти із духовним двигуном, що може піднести наше життя до Небес, до Божої Присутності. Бенедикт, інтерпретуючи біблійний сюжет сну Якова, розповідає про те, що наше життя є драбиною, яка складається із тіла та душі. По цій драбині вверх та вниз рухаються ангели, та вона з’єднує небо та землю. Коли ми творимо самовознесення, коли ми поглинені своїм его – ми сходимо по ній донизу. Коли творимо смирення, коли піднімаємось над своїм его, виходимо за його межі – піднімаємось догори. Бенедикт описує практику підняття по цій драбині у якості 12 кроків долання свого его у спільноті та молитві. У двох перших кроках практика смирення виглядає дуже знайомою для кожного сучасного медитатора. На першому кроці ми маємо постійно усвідомлювати Божу увагу, що є зосередженою на нас, та пам’ятати про те, що наші дії творять навколо нас рай або ад вже зараз, стаючи насінням якості буття у майбутньому віці. На другому кроці ми вчимося йти далі своєї волі та своїх тимчасових бажаннь, зміщуючи фокус уваги з себе на Божу Присутність, подібно до Христа, що сказав: «Я зійшов з небес не для того, щоб творити волю Мою, а волю Отця».

Другий крок смирення бенедиктинського Правила – це саме те, що ми вчимося робити у медитації. Умови нашої практики є подібними до завдання, яке нам дає абат або абатиса монастиря. Також слідування дисципліні медитації можна порівняти з певним малим завітом, про який ми домовляємося із Богом, тренуючись з’єднувати нашу волю із Божою волею на найпростішому рівні свідомості, досягаючи у цьому постійності та витривалості.  Бути смиренними у медитативній практиці – означає бути тут і зараз, бути повною мірою живими і присутніми в тому місці і часі та в тих обставинах, які нам пропонує Бог саме у цей момент. Мистецтво Смирення робить нас майстрами, що творять у собі і довкола себе вільний простір уважної відкритості. У смиренні медитації ми відкриваємо двері сприйняття та усуваємо з очей фільтр наших тимчасових станів, реактивних бажаннь та суб’єктивних уявленнь. Смиренна людина схожа на простір, в якому вільно рухається чисте повітря Духу. Коли ми є смиренними, цей спонтанний потік змін та новизни Життя не зустрічає в нас жодної перешкоди для свого руху, і тече в одному йому відомому напрямі, використовуючи нас як свій шлях. Практика смирення готує нас до того, щоб разом із Марією завжди казати Богові – «Так», «Fiat».

break 

.

© Марія Захарова Obl OSB, Альберт Захаров Obl OSB
«Ключи до споглядання»

Підпишіться на розсилку оновленнь нашого сайту