«Ключи до споглядання»: «Сердце — образ Центру»

34687023_1725279114192574_5717097488159080448_oОдним з дуже важливих понять для християнського містицизму та для сучасної традиції медитації є «Серце». Святе Письмо та вчення Церкви постійно говорять про серце – як про серце людини, так і про серце Бога. Коли Бог діє та являє свою волю – Він діє зі Свого Серця. Серце людини – також є головним простором всіх духовних процесів. Серце може бути скам’янілим та тяжким, зосередженим на тимчасових речах або відверненим від Бога. В той самий час очищення серця або піднесення серця догори – це головне завдання у християнській молитві. Навіть у світському сенсі ми говоримо про важливість прийняття рішеннь «від серця», про вдивляння у серце своє та своїх ближніх, про дарування свого серця або про його розбитість. І, нарешті, ми знаємо, що історична та сучасна традиція споглядання є повністю зосередженою на серці: по-перше, «чиста молитва» Св. Йоана Касіяна веде шляхом духовної вбогості до чистого серця; по-друге, споглядальна молитва, як у формі Ісусової Молитви так і сучасної християнської медитації, веде нас від розпорошеності его та розуму до цілісності серця. Тож, все вказує на те, що серце – це щось дуже важливе для нашого духовного та повсякденного життя. Але чим є Серце? Як часто буває з важливими речами – всі чули слово, воно широко використовується, але його істиний сенс є прихованим за поверхневою та неусвідомленою уявою. Найчастіше «серце» розуміється як символічне відображення емоційного життя. Але це є досить хибна думка. Ми можемо перейти від цієї помилки до початкового сенсу дуже простим шляхом. Нам варто лише почати вдивлятися у первинний образ цього символу – у фізичне серце, що є двигуном усіх рухів нашого тілесного життя.

Наше тіло подібне до малого всесвіту, наповненого величезною кількістю рухів. Тілесне життя – це рух крові, рух дихання, рух обмінних процесів та думок, рух розвитку та згасання. Тілесне серце є первинним двигуном, який дає початок усій багаторівневій системі рухів. Можна сказати, що тілесне серце є центром усього тілесного життя. Для споглядального бачення вчителів духовності ранньої церкви саме воно стало зручним зовнішнім образом, що має поетично вказувати на анатомію внутрішнього життя. У Писанні та працях Отців Церкви слово «Серце» вказує на певний глибинний вимір нашого життя – на просту точку зосередження усієї складності людської істоти. Середньовічний символ лабіринту, як наприклад лабіринт у Шартрському соборі, відображує складний шлях до серця, який ми маємо пройти у молитві. Учень Антонія Великого, Макарій Єгипетський, говорить про людське серце як про «джерело всіх душевних і духовних рухів». Серце – це глибинний центр нашої істоти, яку ми знаємо лише з зовнішньої точки зору. Це проста та цілісна свідомість, яка є джерелом нашого складного та розсередженого розуму. Щоб остаточно зрозуміти сенс символу Серця, нам варто пригадати «теологію Центру» Св. Томи Аквінського – він каже про Бога як про нерухомий Першодвигун, що є джерелом усіх рухів Всесвіту. Подібним чином мікрокосмос людини також має глибинний центр – внутрішню кімнату, в яку нас запрошує увійти Ісус, і де Він вчить нас молитися із зачиненими дверима.

Повертаючись до нашої щоденної практики медитації, ми маємо усвідомити, що її головним завданням є повернення до нашого внутрішнього центру – повернення до серця. Внутрішня молитовна кімната, або ж таємна скарбниця, про яку каже Ісус у Євангелії – це наше серце. Коли ми в медитації повторюємо молитовне слово та перебуваємо у тиші, ми повертаємося до «medio» — до центру свого життя. Але цей центр є одночасно центром всього іншого, про що нагадує Св. Бонавентура, кажучи, що «Бог – це Той, чий центр всюди, а окружність — ніде». Медитуючи, ми повертаємось до центру та до глибини всього, з чим маємо справу — до глибини тексту, глибини усвідомлення навколишньої реальності або глибинної простоти моменту «тут та зараз». Саме тому медитація є паломництвом, що веде нас через складний лабіринт розуму, хаотичного стрибання думок, пасток егоцентричних бажаннь – до Серця Творіння.

break 

.

© Марія Захарова Obl OSB, Альберт Захаров Obl OSB
«Ключи до споглядання»

Підпишіться на розсилку оновленнь нашого сайту