о. Беда Гриффітс OSB Cam «Повернення до Центру»

(Фрагмент лекції, що була прочитана в Австралії, 1992 р.)

539103_540094742681915_1177714887_nЯ б хотів згадати слова святого Павла, який завжди говорить про те, що людина складається з тіла, душі і Духа — soma, psyche та pneuma. Ми повинні пам’ятати про це, тому що сьогодні багато хто думає, що людина має тільки тіло і душу, і крім душі у неї нічого більше немає. Людина має тіло, фізичний організм — його вивчає медицина. Далі, людина має psyche, душу — розум, волю, уяву, почуття. Людська психіка для багатьох людей є межею того, що існує. Вчені займаються фізичним світом, а психологи — психологічним. Але крім тіла і душі ще існує pneuma, Дух. В кожній людині, за межами тіла і душі, за межами думок і бажань, є Точка Духа, в якій ми відкриваємося Вічному Духові, самому Богові. Святий Павло чітко каже про це в своєму «Посланні до Коринтян», а в 5-му розділі «Послання до Солунян» він просить нас освятити своє тіло, душу і Дух. Ця точка Духа знаходиться за межами нашого розуму. Дуже важливо, щоб сучасні християни знову пригадали, що за межами тіла і душі з усіма їх якостями, знаходиться точка спілкування з Богом. Це Центр нашого буття. Вона є центром нашої психіки — це точка, де ви не обмежені звичайними людськими почуттями, думками і бажаннями, але відкриті для Вічного. Це точка, через яку Бог діє в вас, коли ви є відкриті.  Коли ми беремо до уваги тільки «нашу душу», ми знаходимо її центр — це наше его. Ми виховані на ідеї саме цього центру — відокремленого від інших «Я», з якого походять всі проблеми нашого світу. Ми всі шукаємо свій шлях, боремося з іншими людьми та створюємо безліч проблем. До тих пір, поки ви не вийдете за межі «вашої душі», за межі его, вашого розділеного «Я», у вас не буде ніякого духовного знання. Але коли ви подолаєте ваше его, ваші душевні обмеження, ви відкриєтеся Духові. Тоді ви будете відкриті для Вічного та для всього людства. І на фізичному, і на психологічному рівні ми усі є розділеними. І навіть близькість між наші не може подолати це розділення. Але на рівні Духа ми всі єдині, зараз і завжди. І якщо людина відкриється цій точці Духа, вона усвідомить свою єдність з усім творінням та з усім людством. І це справжня мета нашого життя.

Як християнин, я завжди пам’ятаю про те, що Ісус у своєму земному житті був як ми: у Нього було тіло і душа з усіма людськими обмеженнями. Він говорив арамейською мовою і користувався символами іудейської культури, Він ходив до синагоги. Але Дух Ісуса був повністю відкритий Богу, Отцю. Центром всього Його життя були відносини з Отцем. Він завжди повторював: «Авва, Отче». В Євангелії від Йоана Він чітко говорить, що Син не може робити нічого, крім того, чого навчився від Отця: «У мене немає ніякої влади. Все походить від Отця». Ісус являє нам себе, як повноцінну людину, яка в Точці Духа повністю є відкритою Богові Отцю і може сказати: «Я в Отці, а Отець у Мені. Хто бачить Мене, бачить Отця». Не думаю, що будь-хто ще міг би сказати ці слова. Ісус є єдиним з Отцем у Дусі. На рівні душі і тіла Він приймає всі обмеження, властиві людині, яка живе в іудейському суспільстві. Але Сам Він живе у Воскресінні: Його тіло є розіп’ятим на хресті, у Своєму тонкому тілі Він з’являється під час воскресіння, але Його духовне тіло, де тілом є Дух, повертається до Бога Отця, і стає єдиним з Ним. Таким чином, Він завжди присутній у всіх і в усьому в реальності вічного Духа.

Нам необхідно відкрити відчуття священного у нашому житті, у нашій особистості, у нашому сучасному урбаністичному житті. Ми повинні знайти Центр. Центром кожного християнина є Ісус Христос. У нас є Його Тіло — Слово стало Тілом. Ісус Христос — Бог в матерії, в житті, в тілі. Він містить в Собі весь матеріальний світ. Ісус, Його вчення, Його любов, Його співчуття, стають центром всього нашого психічного життя. Ісус завжди живе в Дусі, у спілкуванні з Отцем. Все Його земне життя було цим зв’язком. Його чудеса і вчення походять з цього внутрішнього Центру, з точки Духа. Ісус зв’язує нас з Вищої Реальністю. У Ньому і через Нього, в наших тілах і душах ми можемо відкритися до Божественної Присутності, яка завжди є тут та зараз. Якщо ми зможемо це зрозуміти, ми зможемо змінити весь наш світ.

break

Ілюстрація:  «Christ`s Mandala» © Gustavo Costanzo

 Підпишіться на розсилку оновленнь сайту
christian-meditation.com.ua/subscribe

Переклад:  Альберт Захаров Obl OSB