о. Олег Кривобочок SJ “Внутрішній Учитель”

1011891_10151721192452534_1511961073_n

У своєму житті ми звикли до зовнішніх учителів: людей, книжок, аудіо та відеоматеріалів. У різних сферах знань отримуємо від людей теоретичні знання і, імітуючи їхні рухи й дії, отримуємо практичне вміння і досвід. По аналогії таке розуміння і роль учителя переносимо на сферу релігії та духовності. Щодо передачі теоретичних знань, то в сфері релігії все так, як і в інших сферах. А як щодо практичного вміння у сфері духовного життя, медитації? Як імітувати те, що належить до внутрішньої активності людини, що неможливо побачити й почути? А тут вже йдеться ще про щось інше – відчути, пережити. Чи є хоч одна людина, яка скаже, що вчитель-духівник навчив її молитися і вона повністю задоволена своїм духовним життям?
Уявімо таку ситуацію – я хочу навчитися аеробіки, але не маю учителя і відеоматеріалів, лише музику. Можу слухати музику, але не можу бачити танець та імітувати його. Що мені робити? Учитися самому. Включаю музику, уважно слухаю, вслухаюся в неї. За якийсь час спонтанно руки починають робити якісь рухи, тіло відповідає на музику. Мені потрібно, з одного боку, вслухатися в музику, а з другого – вслухатися у своє тіло, його порухи, як воно реагує на музику і відповідає. Систематичні й наполегливі вправи дадуть результати, тіло буде щораз краще синхронізуватися з музикою, відчувати її краще, глибше, і відповідати – рухи тіла, танець ставатиме легшим, спонтаннішим, складнішим.
 .

Звичайно, що навчання безмовної медитації – це не аеробіка. Але суть у тому, щоби відірватися ментально від зовнішніх учителів, зосередити всю увагу на одному слові – “МАРАНАТА” і на своєму внутрішньому світі – порухах і процесах, які відбуваються у тілі, відчуттях, емоціях, голові, уяві, пам’яті (прим. редакції – прийняти їх та йти далі них, зосереджуючи увагу на молитовному слові). І за якийсь час почнемо внутрішньо «танцювати».

break

.

oleh

о. Олег Кривобочок SJ 
Священик-єзуїт, ведучий ігнатіанських реколекцій (Духовних Вправ святого Ігнатія Лойоли), перекладач ігнатіанської літератури та автор багатьох матеріалів про молитву та споглядання.