26.10.2017

(о.Джеррі Пірс CssR | о. Річард Рор OFM | Дороті Дей | Євангеліє від Матвія)

Щотижневі читання для медитативних груп у традиції о.Джона Мейна OSB.

IMG_6140

о.Джеррі Пірс CssR «Недільна тиша — стежка, що веде до життя»
(фрагмент з роздумів на 29 Неділю звичайну (А), Мф 22: 15-21)

За часів Ісуса питання про виплату податків кесарю — іноземному уряду — звучало вкрай гостро. Платити — означало підпорядкування, не платити — виклик. Фарисеї, що були більш зацікавлені в дотриманні закону, ніж в пошуку істини, весь час намагалися зловити Ісуса у свої словесні пастки. Але Ісус не був спійманий дилемою, виставленої перед Ним в черговому питанні, відповівши гранично просто: «віддавайте кесареве кесарю, а Боже Богові» (Мф 22:21).

Коли ставляться питання влади, істину знайти дуже непросто. Бездумне підпорядкування може стати таким самим злом, як і бунтівне заперечення. Внутрішня свобода полягає в здатності вислухати усі сторони і розпізнати істину — саме це необхідно у більшості ситуацій. У більш звиклих способах молитви ми просимо Бога допомогти нам перемогти, здійснити наше рішення чи наш погляд на те чи інше питання. У медитації — у молитві за межою слів та образів, ми просто намагаємося перебувати у спокої перед Богом. Ми не намагаємося ніяк на Бога вплинути, не застосовуємо ніякого шантажу. Ми перебуваємо у Божій присутності — у поточному моменті, що містить Божу істину. Таким чином, ми можемо позбутися від забобонів і страху, прийшовши до більш свіжого сприйняття істини. Іноді, проте, ми можемо віддати перевагу життю в рабстві, бо боїмося виклику, кинутого нам істиною.

.

о. Річард Рор OFM «Спіраль насильства»

В спіралі насильства існує особливий рівень, один із «сучасних бісів», який стає чимось абсолютно необхідним для вашого виживання з тієї миті, як тільки ви погодилися поклонятися системі, що домінує у вашому суспільстві. Такі біси найчастіше не мають звичного диявольського вигляду. Бідняки і маргінали впізнають це зло одними з перших, бачучи його дуже ясно, адже часто саме таким людям дається сила розпізнати «богів» культури поточної історичної епохи, побачити їх сліпоту. Система, яка живить і захищає пересічного обивателя, що підживлює його почуття власної переваги, завжди є захищеною від критики, завжди виглядає «доброю». Така межа мислення є дуже поширеною, і люди, що нею володіють, ймовірно або поки ще не мають громадянства у місці, про яке говорив апостол Павло (Філ 3:20), або їх серця ще не цілком зацікавлені у пошуку Царства Божого.

Для більшості людей існує тільки одне громадянство — тутешнє, земне. Саме його вони захищають. На рівні таких уявлень неможливе розуміння того, що «усі люди — Божі», тут є тільки «мої люди, про яких Бог найбільше піклується». Таке бачення багатьох влаштовує і здається абсолютним благом. Дослідники суспільної думки знають дуже добре про те, що більшість людей здійснює саме цей вибір. Але наскількі це є нерозумним та сліпим. Ісус ніколи не демонстрував надмірної прив’язаності до власної суспільної, релігійної або етнічної групи. Коли усі вони зажадали від Нього поклоніння собі, Він піддав їх радикальній критиці. Прошу вас, знайдіть мені хоч одне по-справжньому фанатично-патріотичне висловлювання Ісуса! Часто таким визнають повчання про монету: «віддавайте кесареве кесарю» (Мф 22:21). Але насправді ця фраза говорить про абсолютне применшення прав кесаря, у порівнянні із правами Бога.

.

Дороті Дей
(Джефрі Ф. Барр «Кесарю кесареве: найбільш недооцінені пасажі Нового Заповіту»)

Якби ви віддали Богу все те, що воістину Боже, кесарю просто нічого не залишилося б.

.

Євангеліє від Матвія
(Мф 22:15-21)

Тоді фарисеї пішли й умовлялись, як зловити на слові Його. І посилають до Нього своїх учнів із іродіянами, і кажуть: Учителю, знаємо ми, що Ти справедливий, і наставляєш на Божу дорогу правдиво, і не зважаєш ні на кого, бо на людське обличчя не дивишся Ти. Скажи ж нам, як здається Тобі: чи годиться давати податок для кесаря, чи ні? А Ісус, знавши їхнє лукавство, сказав: Чого ви, лицеміри, Мене випробовуєте? Покажіть Мені гріш податковий. І принесли динарія Йому. А Він каже до них: Чий це образ і напис? Ті відказують: Кесарів. Тоді каже Він їм: Тож віддайте кесареве кесареві, а Богові Боже.

break

.

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

Підпишіться на розсилку щотижневих читаннь

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB