25.06.2017

(о. Джозеф Перейра | о. Тейяр де Шарден SJ | Еф 3:8-12, 14-19 | Євангеліє від Матвія)

Щотижневі читання для медитативних груп у традиції о.Джона Мейна OSB

2372534476_525fec8f10_b

 

о. Джозеф Перейра «Відпускаючи все, дозволь Богу бути»
(фрагменти з глав 3, 4)

Слідувати за Ісусом означає не зводити з Нього нашого уважного погляду. Ми володіємо найпростішим шляхом такої уважності, переданим нам о.Джоном Мейном, де мова не йде про слова або образи, але швидше про те, щоб відставити убік все, що живить наше его й свавілля і вслуховуватися в одну-єдину фразу. Ця фраза, наша молитовна формула, наша християнська мантра – це просте слово з чотирьох складів, «Мараната», що означає в перекладі з арамейської – «Прийди Господь». У процесі простого повторення слова, що об’єднує його з нашим диханням, ми утримуємо свій погляд на Ісусі, і так ми уникаємо всіх пасток нашого его — свого мислення, своєї волі. Це веде нас до зосередження на тому одному і єдиному, що для нас є необхідним – на Царстві Божому.

Цей шлях веде нас одночасно до розуму і серця Христового. Розум Христа творить тільки Божу волю. Від самого початку і до кінця Його життя було сповнене самозречення, занурення себе в реальність тієї Божої волі, яка призначалася для Нього. Все Його життя було повністю зосередженим і сфокусованим. Подібний поклик Господній наповнює нас у нашій медитативній практиці: ми прислуховуємося до розуму і серця Христа. […] Як тільки ми воістину починаємо вступати в цей процес відпускання та зосередження нашого серця на серці Ісуса, залишається тільки одна-єдина справжня молитва, що виливається з Ісуса і наповнює все наше єство. […]

Одною з кращих відповідей нашої людської природи на Божу любов є характер Діви Марії, що чудово виражений в рядках Євангелія від Луки: «Я ж Господня раба: нехай буде мені згідно з словом твоїм» (Лк 1:38). Чим більше ми вчимося спустошуватися і ставити себе по відношенню до Бога подібно до Марії, тим більше Божа воля входить у наше життя. Отже, однією з найважливіших речей є остаточне очищення себе від усіх так званих цінностей, яким ми дорожимо. Коли ми розпізнаємо у всьому цьому купу мотлоху, ми відкриємо в собі справжній скарб — мудрість і благодать Бога. Ми можемо прийти до цього досвіду тільки лише володіючи серцем Марії. Але варто пам’ятати, що це досвід поступовості і пізнання. Постійно розкриваючи себе для дії Божої благодаті я потребую спустошення себе від усього, що займає мене – це і є споглядальна молитва. Вподоблюючись до Марії, ми вчимося обертати молитовне слово в нашому серці. І так його обертаючи, ми зцілюємо усі наші спогади, творячи серце, повною мірою відкрите для Бога. Приходячи до Бога, ми повинні повністю очистити чашу своєї свідомості, щоб Божа благодать наповнила його унікальним достатком і багатством Царства — у простоті, в дусі убогості і послуху, відкриваючи наші серця, подібно серцю Марії, Божому Слову.

 

о. Тейяр де Шарден SJ «Вселенська літургія» 

Чим глибше я Тебе виявляю, Владико, тим більш всеохоплюючим постає Твій вплив; за цією ознакою я в будь-яку мить можу судити, наскільки я просунувся до Тебе. Коли я побачу, що всі предмети навколо мене, зберігаючи свою суть і обриси, зібрані якоюсь таємничою силою в одне ціле, у нескінченно близький і нескінченно далекий початок, коли я, укладений в потаємний сховок Божественного святилища, відчую, що вільно блукаю по небу усього творіння, — тоді я буду знати, що наближаюся до центру, в якому сходяться серце світу і сяйво, що виходить з Божого серця. […]

Я віддаюся Твоєму Тілу у всій його безмірності, тобто світові, який став завдяки Твоїй владі і моїй вірі сяючим та сповненим Духа горном, в якому всі розплавляється, щоб відродитися, — я віддаюся усіма силами, пробудженими в мені Твоїм творчим тяжінням, всім моїм слабким знанням, моїми духовними зв’язками, моїм священичим титулом і всієї сутністю моєї людської віри — я віддаюся, щоб народитися у Твоєму Тілі, у ньому перебувати і померти, мій Ісусе.

 

Послання апостола Павла до Ефесян
(Еф 3:8-12, 14-19)

Мені, найменшому від усіх святих, дана була оця благодать, благовістити поганам недосліджене багатство Христове, та висвітлити, що то є зарядження таємниці, яка від віків захована в Бозі, Який створив усе, щоб тепер через Церкву була оголошена початкам та владам на небі найрізніша мудрість Божа, за відвічної постанови, яку Він учинив у Христі Ісусі, Господі нашім, в Якім маємо відвагу та доступ у надії через віру в Нього. Для того схиляю коліна свої перед Отцем, що від Нього має ймення кожен рід на небі й на землі, щоб Він дав вам за багатством слави Своєї силою зміцнитися через Духа Його в чоловікові внутрішнім, щоб Христос через віру замешкав у ваших серцях, щоб ви, закорінені й основані в любові, змогли зрозуміти зо всіма святими, що то ширина й довжина, і глибина й вишина, і пізнати Христову любов, яка перевищує знання, щоб були ви наповнені всякою повнотою Божою.

 

Євангеліє від Матвія
(Мт 11:25-30)

Ісус ска­зав: славлю Тебе, Отче, Господи неба й землі, що Ти втаїв це від премудрих та розумних і відкрив те немовлятам. Так, Отче, бо таке було Твоє благовоління. Усе Мені передано Отцем Моїм, і ніхто не знає Сина, тільки Отець; і Отця ніхто не знає, тільки Син, і той, кому Син схоче відкрити. Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо ярмо Моє – благо, і тягар Мій легкий.

break

Щотижневі читання для медитативних груп — архів читань, які можуть використовувати як групи, які проводять регулярні зустрічі, так і люди, що медитують у нашій традиції і не мають можливості приєднатися до тієї чи іншої групи. Щотижня ми пропонуємо добірку фрагментів зі Священного Писання а також з текстів традиційних і сучасних вчителів християнської споглядальної духовності, з класичної і нової духовної літератури. Бажаємо Вам плідної медитації і медитативного читання!

Підпишіться на розсилку щотижневих читаннь

Компіляція читаннь:  Альберт Захаров Obl OSB