о. Олег Кривобочок SJ

Фрагменти лекцій, статей та проповідей


sj

Що таке ідол? Ідол – це те, що я ставлю на місце Бога і вважаю Богом: моя релігія, мої духовні, національні святощі тощо. Ідола необхідно знищити і поставити на його місце живого Бога. Як це відбувається? Спочатку здивування, що мій ідол веде себе не так як треба, потім розчарування ідолом і святощами, які не заспокоюють тугу серця, а тільки роблять мене злим як собака, потім ненависть до того, що було святим, потім знищення ідола. Потім – розбите корито, порожній гріб. Лише тепер ми готові до зустрічі з Богом. 

break

(Доктрина і досвід)

У християнстві дискусії та суперечки відбуваються переважно довкола доктрини. Що стосується досвіду, то тут виникають великі проблеми. Більшість людей, які мають духовний досвід, тобто рівень глибоких внутрішніх відчуттів та переживань, взагалі нездатні сказати про це навіть кілька слів. Озвучення свого внутрішнього світу, вербалізація своїх почуттів – це те, чого треба вчитися.
Описати свій досвід і усвідомити його, зрозуміти і пояснити, принаймні для себе, – це різні речі. Опис та пояснення може, принаймні в якійсь мірі, зрозуміти лише той, хто мав подібний досвід. Описування досвіду ще може сприйматися нормально, бо це опис суб’єктивних внутрішніх відчуттів. А спроби пояснити цей досвід породжують багато проблем, тому що намагання пояснити внутрішнє зовнішнім – на рівні доктрини – дуже часто виглядатиме як заперечення християнської доктрини. В слухача і читача виникає багато застережень, заперечень, запитань. Відповіді не роз’яснюють справу, а тільки її затемнюють. Тому той, хто має практику озвучення й пояснення свого досвіду, знає, що якщо тільки зачепиш цю тему, то потім треба постійно доводити, що ти не верблюд, а християнин.
Окрім того, далекосхідні релігії, які більше зосереджені на досвід, ніж на доктрину, мають за собою вже велику традицію пояснення досвіду й можуть бути великою допомогою для зрозуміння християнського досвіду. Але тут наступна проблема – оперувати індуськими чи буддійськими термінами в традиційному християнському середовищі – це стати камікадзе.
Тому озвучувати свій духовний досвід завжди треба лише маленькими дозами й в обмежених зачинених групах, більш-менш приготованих до цього.

break

.

oleh

о. Олег Кривобочок SJ (Хмельницкий)
Священик-єзуїт, ведучий ігнатіанських реколекцій (Духовних Вправ святого Ігнатія Лойоли), перекладач ігнатіанської літератури та автор багатьох матеріалів про молитву та споглядання.
www.jesuits.org.ua/?cat=15