о. Джон Мейн OSB “Жага глибини і сенсу”, 7. “Зростання у любові”

10548019_280772075429122_8888525968650862122_o

Будь-яка людина, котра наполегливо медитує, бачить,  що поступово змінюється все її життя, хоча під час медитації їй може здаватися, що взагалі нічого не відбувається. Незважаючи на те, що нам завжди хочеться швидких змін, у випадку з медитацією потрібно навчитися бути терплячими. Наша свідомість наповнюється світлом, а відносини з людьми – любов’ю. В процесі медитації сама Любов звільняє нас для того, щоб ми могли любити. Це відбувається з дуже простої причини. Медитуючи, ми не тільки залишаємо якісь окремі дії, властиві нам, але ми поступово знаходимо у собі зовсім нову основу. Ми пізнаємо коріння, глибину буття не тільки у нас самих, але пізнаємо і свої коріння в Бозі, Який є Любов’ю.

Стан миру, спокою і гармонії, які ми переживаємо під час медитації стають підставою наших подальших дій. Всі наші судження тепер освячені любов’ю і натхненні нею, оскільки вона – любов – є підставою нашого буття. Все це відбувається з нами тому, що ми наважилися відвести увагу від самих себе. Ми навчилися відволікатися від думок про себе. Ми дозволили собі просто бути – перебувати в спокої і мовчанні. І у цій непорушності, у цьому мовчанні ми здобули себе в Бозі, здобули себе в любові.

Медитуючи, ви досвідчуєте цікаву річ: цей медитативний досвід є досвід самопізнання. Ви побачите, що чим більше ви медитуєте, тим більш усвідомленим стає ваш день і у вашому житті вимальовуються конкретніші цілі. Далі, чим більше сенсу ви бачите у житті, тим повніше ви відчуваєте, як ваше серце наповнюється любов’ю. Звичайно, немудрого там також вистачає, але любові стає все більше. Тут медитація і проходить справжню перевірку, але не матеріалістичними викрутасами типу: «Чи з’являються у мене при медитації якісь відчуття, або фантастичні переживання?» Медитацію не перевірити, її істинність підтверджує тільки любов, яка зростає у вашому серці.

Кілька років тому на нашу вечірню групу, що збиралася щопонеділка, почав приходити один чоловік. І ось, на кожній зустрічі він ставив одне й те ж питання: «Скільки ж все це має тривати? Я вже три чи чотири місяці медитую вранці та ввечері, а зі мною абсолютно нічого не відбувається. Вам ось добре сидіти і говорити, що не потрібно нічого особливого чекати,  що потрібно просто засвоїти дисципліну медитації, що я повинен мати віру. Але щось же повинно одного разу статися?»

Так тривало досить довго. Одного разу, в один із понеділків він не прийшов на зустріч. Коли ми вже стали розходитися, він несподівано з’явився. Я зрозумів, що з ним щось трапилося: обличчя його так і світилося широкою посмішкою. «Зі мною зараз відбувся надзвичайний випадок», – сказав він.  Дорогою сюди я повертав біля підніжжя пагорба, і якийсь хлопчисько підставив мені під машину свій велосипед. Я бачив, що він це зробив навмисно. Ну я, звичайно, з ним стукнувся і відразу ж зупинився. Троє хлопчаків оточили мене і зажадали, щоб я заплатив йому компенсацію: «Ти йому розбив велосипед!» Мене вразило те, наскільки я був спокійний. Я кажу їм: «Давайте велосипед в машину і поїхали в поліцію». Хлопці трохи посперечалися, але я наполіг на своєму, зберігаючи разючий спокій протягом усього конфлікту.

Потім він сказав: «Знаєш, я зрозумів, що під час самої медитації не повинно відбуватися нічого незвичайного. Але, не дивлячись на це, тепер я знаю, що вона змінить моє життя.»

Такий досвід усіх, що йдуть шляхом медитації. Перевірити, чи діє ваша медитація, чи робите ви успіхи, (тільки я не раджу вам оцінювати її) можна дуже просто: запитайте, чи зростаєте ви у любові? Чи стаєте ви терплячіші, чи краще розумієте людей, і чи росте ваше співчуття до них? У цьому і проявляється ефект нашої практики медитації. В одних людей це відбувається повільніше. Від інших потрібна серйозна боротьба з власним егоїзмом. Буває й так, що ми руками і ногами відбиваємося від Царства Небесного.

Не варто засмучуватися тим, що ефект від медитації довго не проявляється. Неважливо, скільки часу минуло, єдине, що має значення – і я дуже хотів би, щоб це стало зрозуміло кожному з вас – це те, що ми з вами ступили на певний шлях. Цей шлях веде нас геть від власного егоїзму, від прихильності до самого себе, від самотності.

Це шлях в нескінченну Божу любов, це шлях до Бога.

 Аудіо-запис бесіди (англ.)

break

Переклад: Оксана Захаревич