Емблема WCCM

00_1402265_723877247641798_551976568_oЕмблемою і логотипом WCCM є символічне зображення пари голубів, що сидять на чаші – джерелі живої води. Також у бенедиктинської спільноти облатів, пов’язаної із WCCM є ще одна модифікація емблеми – чаша з голубами, поміщена в центрі рівностороннього хреста-потента [1] (фр. potenee – опора), що символізує Христа та є елементом герба абатства Ілінг (де о.Джон Мейн провів майже все своє чернече життя).

Символ двох голубів, що сидять на краю чаші сягає своїм корінням в глибоку старовину і глибоко закорінений в церковній традиції. Ідея використання цієї символіки була інспірована мозаїкою V ст. з італійського Мавзолею Галли Плацидії (Равенна), ранньохристиянської церкви, яку спочатку було створено у якості імперської усипальниці. У цього глибокого християнського символу маються прообрази в римському та грецькому мистецтві, а також більш ранні коріння в фінікійський культурі.

about_logo_2babout_logo_1b

Символ голуба, що п`є воду, є дуже архетипічним. Це транскультурна метафора священного, яка переживається в особистому досвіді повсякденності. Вода в християнській іконографії асоціюється з містичним образом смерті, народження і відновлення, або очищення, які набуваються через таїнство Хрещення. Вода також є давнім символом жіночого начала, проявленого в природі, та животворної сили Божого Духа. Нектар був грецьким символом безсмертя, а вино в християнській іконографії стає кров’ю Христовою. Голуб є християнським символом Святого Духа, а грецька міфологія знає його як птицю Венери – птицю любові. У християнському мистецтві, сім дарів Святого Духа представлені як сім голубів, що сидять на дереві життя і п`ють воду мудрості та вічного життя. До того ж, два птахи на чаші для нашої спільноти є відображенням єдності сестер Марти та Марії з Євангелії від Луки (вкорінення та єднання активного та споглядального служіння у Божої присутності, бенедиктинське “Ora et Labora”), які не конфліктують, а разом гармонічно переживають духовну реальність Царства Небесного, що надходить у світ через споглядальний вимір нашого життя.

Чаша звертається до таємниці жертвопринесення, що знаходиться у центрі християнської Євхаристії, де Син приносить себе в жертву Отцеві, в любові Святого Духа, об’єднуючи в цьому жертвоприношенні все творіння. Емблема спільноти одночасно торкається споглядального виміру християнської містичної традиції та прагнення сучасного християнства вести діалог миру міжрелігійного та міжкультурного характеру. Яскравим відлунням цього багатого духовного символу є один з найдавніших текстів індійської традиції – Мундака Упанішада, в якій говориться: “Два птахи, з’єднані разом, друзі, горнуться до одного й того ж дерева. Одна з них їсть солодку ягоду, інша дивиться на це, не доторкаючися їжи. На тому ж дереві – людина, занурена в прикрості світу, засліплена, перебуваюча у скорботі через своє безсилля. Коли ж ця людина бачить іншу – коханого владику і його велич, то звільняється від скорботи. “ (3.1.1-2) [2] Таким чином символіка двох голубів, що сидять на чаші з живою водою об’єднує найбільш глибокі рівні християнського містичного символізму із загальнолюдською культурною спадщиною, що несе в собі насіння Слова, посіяні Богом в давнину [3]. Емблема відображає дві головні сфери діяльності нашої спільноти – відновлення споглядального виміру християнської молитовного життя і міжрелігійний діалог, у якому зустрічаються сучасні християни з представниками світових духовних традицій.

break

 

Галерея зображень, пов’язаних з нашою емблемою

 

[1] Хрест-Потент був частиною емблеми абатства Ілінг, в якому о.Джон Мейн заснував першу громаду християнської медитації. 

[2] “Упанішади розповідають про двох птахів, двох нерозлучних друзів, що сидять на одному дереві. Одна поїдає плоди, інша просто спостерігає. Два птахи (говорячи мовою класичної індійської філософії) суть індивідуальна душа, «джіватман», та вище Боже «Я», «Параматман». Індивідуальна душа поїдає плоди цього світу і потрапляє в полон до «майї» (ілюзії), вважаючи себе абсолютно незалежною істотою. Але коли вона усвідомлює іншу «птицю», істинне «Я», яка є Сам Господь, вона досягає звільнення. Ця чудова притча розкриває природу душі, яка є проявом у часі єдиного вічного «Я». Коли душа забуває про свою істинну природу, то занурюється у цей світ, повний страждань, а коли згадує про своє справжнє «Я» у Бозі, що перебуває в серці, то досягає покою. Висловлюючись християнською мовою, ми можемо сказати, що коли душа звертається до Бога і досягає єдності з ним, вона знаходить своє справжнє «Я», усвідомлює своє істинне положення, і звільняється від ілюзії гріха. Міркуючи далі, ми приходимо до того, що Дух Божий перебуває в серці кожної людини. Коли ми осягаємо, що цей Дух є наше справжнє «Я», життя нашої душі, дихання нашого істоти, ми досягаємо єдності з Господом, з Христом Спасителем, а через Нього знаходимо мир Отця.” (о.Беда Гріффітс OSB “Повернення до Центру”) 

[3] Міжнародна Богословська Комісія (Ватикан) “Християнство і релігії”

Статтю створено на основі матеріалів, наданих Поллі Шофільд, облатом та архівістом WCCM з Монреалю.